GameMaker: Studio'ya Giriş

En son güncellendiği tarih: Oca 14Bilgisayar oyunları oynamanın eğlenceli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak birçok insanın fark etmediği şey, kendi bilgisayar oyunlarınızı tasarlamanın ve diğerlerinin oynamasına izin vermenin aslında daha eğlenceli olduğu! Bir bilgisayar oyunu yapmak basit bir şey değildir ve bugün satın aldığınız ticari oyunlar genellikle 10 ila 50 kişiden oluşan ekipler ve milyonlarca dolara kolayca ulaşabilen bütçeler ile iki veya üç yılda yapılmaktadır. (programcılar, sanat tasarımcıları, ses teknisyenleri) bu insanların çok deneyimli olduğundan bahsetmiyorum bile. Ama bu, Game Maker Studio ile artık değişecek: GameMaker: Studio kullanarak, bir programlama dili öğrenmeye gerek kalmadan kendi bilgisayar oyunlarınızı hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

GameMaker: Studio, kendi oyunlarınızı çok hızlı bir şekilde oluşturmanızı sağlayan Sürükle ve Bırak sistemini kullanır. Nesnelerde kullanmak üzere görüntü ve sesleri içe aktarabilir ve oluşturabilirsiniz, ardından bir düğmeye basarak eylemlerinizin sonuçlarını test edebilirsiniz. Biliyorum, olabildiğince çabuk başlamak istiyorsun, bu yüzden GameMaker: Studio, programını aldıktan sonra yanında birkaç ders ve demo ile birlikte geliyor. Bu Projeler birçok sprite ve grafik içerir, ancak bunlar herhangi bir üründe kullanılmaz. GameMaker: Studio'nun genel olarak 2 boyutlu oyunlar için ideal olduğuna dikkat edilmelidir (3D için pek uygun olduğu söylenmez!)


Daha önce de belirtildiği gibi, oyununuzda kolayca tanımlanabilecek objelere, özellikler ve davranışlar vermek için sürükle bırak eylem simgeleri kullanabilirsiniz. Objelere görüntüler (spritler) ve başka şeyler de atamanız gerekir. Oyun objelerini test için koyduğunuz odayı temel seviye olarak adlandırabiliriz. Sürükle bırak sistemini kavradıktan sonra, Sürükle bırak, size yetersiz gelebilir bundan sonra her yönü ile daha fazla kontrol seçeneği olan GML(Game Maker Language) programlama diline geçebilirsiniz. Bu gamemakerturkiye.com'da bulunan dökümanlar size, GameMaker: Studio ve onunla kendi oyunlarınızı nasıl yaratabileceğiniz hakkında bilmeniz gereken en önemli şeyleri gösterecektir. Lütfen GameMaker: Studio gibi bir programla bile bilgisayar oyunları tasarlamanın tamamen zahmetsiz olmadığını unutmayın. Yaptığınız oyun için pek çok seçenecek bulunacağının farkında olun: Oynanış, Grafikler, Sesler, kullanıcı etkileşimi vs... ama hepsini yapabilmek için düzenli çalışmanız gerektiğini unutmayın. GameMaker: Studio güçlü bir program olmasına rağmen, bir düğmeye dokunarak sizin için her şeyi yapamaz, bu yüzden basit örneklerle küçük başlayın ve eğlenerek, GameMaker: Studio'yu kullanmayı öğrenin!

Daha fazla dökümantasyon ve örnekler için sitede araştırma yapabilirsiniz:

http://gamemakerturkiye.com

Yakında usta bir oyun geliştiricisi olacaksınız. Deneyimin tadını çıkarın!

37 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
GameMaker
       Türkiye
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Discord
GameMaker Turkey is not affiliated and associated with YoYo Games Ltd.
GameMaker, GameMaker Studio,  GML, GMS and YoYo Games names and logos are trademarks of YoYo Games Ltd.
Designed by Furkan Karabudak