Game Maker: Studio ArkaPlaN

En son güncellendiği tarih: Oca 14


Arka planlar, GameMaker: Studio'da kullanabileceğiniz temel kaynaklardan biridir

Bunlar genellikle oyunun gerçekleştiği odalar için arka plan (veya ön plan) olarak kullanılan büyük görüntülerdir, ancak karmaşık oluşturmak için odanıza ayrı ayrı yerleştirebileceğiniz küçük resimlerden oluşan büyük görüntüler de olabilirler.

Oyununuzda bir arka plan oluşturmak için, Kaynaklar menüsünden Create Background seçeneğini tıklıyoruz ve aşağıdaki pencerenin açılmasına neden olacak:


"Name" bölümünün altında, arka plan görüntüsünü yüklemenizi, kaydetmenizi veya düzenlemenizi sağlayan düğmeler bulunur. "Load Background" seçeneğini seçerseniz, desteklenen görüntü dosyasını (PNG, GIF, BMP, JPG.) standart dosya seçicisi ile seçebilecesiniz. Bu görüntünün opak olmasını (saydamlığı kaldırmak) ya da saydam hale gelmesini sağlayabilirsiniz. (Saydamlık için sol alt köşedeki pikseli temel renk olarak alır.) Dosyayı seçtikten sonra, "Aç" düğmesine tıklıyoruz ve arkaplanı GameMaker: Studio'ya yükleyerek oyunlarda kullanılmaya hazır hale getiriyoruz. Arka planı GameMaker: Studio editöründe düzenleyebilirsiniz. Hedef platformunuz HTML5 veya daha küçük mobil cihazlardan biriyse, geniş arka planlar kullanırken dikkatli olun, çünkü geniş arka planlar daha fazla belleğe ihtiyaç duyar ve bu daha sonra oyununuzu derlemeye çalıştığınızda sorun olabilir.


ArkaPlanları Düzenlemek


Arkaplanları düzenlemek için, GameMaker: Studio, oldukça güçlü olan kendi özel Image Editor'üne sahiptir.


ArkaPlanı Tiles Olarak Kullanmak


Bazen bir arka plan görüntüsünün, bir dizi döşemeye bölünmüş olmasını istersiniz; bu, temelde, hepsi birbirine bağlanabilen farklı alt görüntülerden oluşan büyük bir görüntü anlamına gelir. Odalar oluştururken, bu alt görüntüleri, "Kalitesiz" grafik efektleri kullanarak, çok az işlem gücü kullandıklarından dolayı güzel seviyeler oluşturmak için ekleyebilirsiniz. Lütfen karoların tamamen grafik olduğunu, bir nesnede veya sprite içinde bulacağınız özelliklerin çoğunun bulunmadığını ve bu nedenle hızlı olmadıklarını unutmayın. Bir arkaplanı döşeme kümesi(tiles) olarak kullanmak için,"Use as tile set" etiketli kutuyu işaretleyin ve arka plan penceresi artık aşağıdaki gibi görünecektir:


Şimdi, her bir döşemenin genişliği ve yüksekliği gibi döşeme kümesi için bir dizi ayar belirleyebilirsiniz. Yalnızca bir boyut verilebilir, bu nedenle kümedeki tüm döşemelerin aynı boyutta olduğundan emin olun. Ayrıca, en sol üst döşemenin başladığı yerdeki dengelemeyi ve döşemeler arasındaki farkı da belirleyebilirsiniz.

29 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
GameMaker
       Türkiye
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Discord
GameMaker Turkey is not affiliated and associated with YoYo Games Ltd.
GameMaker, GameMaker Studio,  GML, GMS and YoYo Games names and logos are trademarks of YoYo Games Ltd.
Designed by Furkan Karabudak