Game Maker: Harici Dosya Eklemek

En son güncellendiği tarih: Şub 6

Including Files (Harici Dosya Eklemek)

Bu döküman, oyununuza nasıl harici dosyalar ekleyebileceğinizi anlatmaktadır.GameMaker: Studio, projede bulunan dosyalar için kaynak ağacı adında özel bir bölümü barındırır. program içerisinde oluşturduğunuz kaynakların dışında, projeye dışarıdan kaynak ekleyebilirsiniz. Burada GameMaker: Studio'ya farklı dosya türleri yükleyebilir (hatta onlar için alt dizinler oluşturabilirsiniz) ve bunlar daha sonra hedef oyuna yönelik nihai paketin bir parçası olarak son oyuna dahil edilecektir. Bu nedenle, örneğin, bir Windows oyununda * .exe içinde paketlenecek, build veye run edildiğinde dışa aktarılacaktır ayrıca eğer oyun WEB için geliştiriliyorsa html5_game klasörüne eklenecek ve sunucuda saklanacaktır. Kaynaklarınıza bir dosya eklemek için, kaynak ağacının İçerilen Dosyalar bölümüne(Included Files) sağ tıklayıp Dosya Oluştur(Create Included File) butonuna tıklamalısınız. başka dosyaları saklamak için bir alt dizin oluşturmak istiyorsanız, Grup Oluştur(Create Group)'u seçmeniz gerekir. Bu listeye birden fazla dosya eklemenize olanak sağlar.


Dosyanın özelliklerini düzenlemek için "Özellikler(Properties)" kısmına tıklıyoruz:Burada, Dosyayı yeniden adlandırabilirsiniz. Dosya adının altında, bu dahil edilen dosyanın kopyalanması gereken hedef platform için bir dizi seçenek de vardır. Yalnızca WEB için oyunu çalıştırdığınızda dışa aktarılmasını isterseniz, "HTML5" kutusunu işaretlersiniz veya yalnızca Android ve iOS hedeflerine dışa aktarılmasını isterseniz bunları işaretlersiniz. Herhangi bir hedefi işaretlememeyi seçerseniz, o dosya hiç dışa aktarılmaz. Bu seçenek özellikle, belirli yapılandırmaları depolamak ve bunlara bağlı olarak belirli dosyaları dışa aktarmak için Yapılandırma Yöneticisi(Configurations Manager)'ni kullanmak isteyenler için yararlıdır.

"Tamam" ı tıkladığınızda, dosya geçerli projenizle birlikte, * .gmx dizininde bulunan veri dosyaları(data-files) adlı kendi klasöründe saklanır.

8 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör
GameMaker
       Türkiye
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Discord
GameMaker Turkey is not affiliated and associated with YoYo Games Ltd.
GameMaker, GameMaker Studio,  GML, GMS and YoYo Games names and logos are trademarks of YoYo Games Ltd.
Designed by Furkan Karabudak