Opera YoyoGames'i 10 Milyon Dolara Satın Aldı !

Furkan Karabudak

21 Oca 2021 | 15:03

GameMaker Studio 2 oyun motorunun geliştiricisi YoYoGames, 10 Milyon dolarlık yatırım ile Opera Software bünyesine katıldı. Bu durum GameMaker kullanıcılarını oldukça heyecanlandırmış durumda.

Google Chrome'dan sonra en çok kullanılan internet tarayıcı uygulamalarından biri olan Opera, Opera GX ile birlikte Opera Gaming'in temel taşını oluşturacak bir satın alıma imza attı, YoYoGames !
Opera GX sayısız özelleştirme seçeneği, ses efektleri, arkaplan müziği, oyundan ilham alan tasarımının yanı sıra, CPU, RAM ve Ağ Bant Genişliği sınırlayıcıları içeren özellikler ile daha az kaynak tüketen, oyuncular için özel olarak geliştirilmiş bir Web tarayıcısıdır. Opera dünya çapında 380 milyondan fazla insanın güvenilir tercihi. Bu nedenle bu satın alım, GameMaker için gerçekten önemli ve güzel bir gelişme.


Bu satın alımdan sonra GameMaker'ın geliştiricisi YoYoGames'in merkezinde ve yöneticilerinde bir değişikliğe gidilmeyecek.
İleriye baktığımızda, Opera'nın YoYo Games ve GameMaker için büyük planları var. Opera bu satın alım ile birlikte Opera Gaming bölümünü de piyasaya sürdü. GameMaker, Opera GX ile birlikte Opera Gaming'in temel taşını oluşturacak.
Krystian Kolondra, "YoYo Games ekibiyle çalışmaya başlamaktan büyük heyecan duyuyoruz" dedi. “Platformu, Opera GX tarayıcımızın yanı sıra oyun sektöründeki küresel hedeflerimizi tamamlamak için ideal bir satın alma olarak görüyoruz. Opera GX'i daha da büyütmeyi ve GameMaker'ın büyümesini destekleyerek, onu başlangıç kullanıcıları için daha erişilebilir hale getirmeyi ve onu ticari stüdyolar tarafından kullanılan dünyanın önde gelen 2D oyun motoru haline getirmeyi dört gözle bekliyoruz. Ayrıca YoYo Games ürünleri ve Opera GX arasında gelecekteki sinerjileri bulmanın heyecanını yaşıyoruz."
GamesBeat ile yaptığı röportajda Krystian Kolondra, "Birkaç yıl önce, yenilik üretme kararı aldık ve tarayıcılarda kitle pazarıyla rekabet etmek zorunda kalmadık. Gerçekten büyüyen ve anlamlı olan bazı segmentlere odaklanıyoruz. Biz de oyunun peşinden gitmeye karar verdik. Bizim için oyun artık bir topluluk gibidir. Bu, çok benzersiz bir değer teklifi olacağı için büyümemizi hızlandıracak. GameMaker Studio, insanların oyun geliştirmesini oldukça kolaylaştırıyor." dedi.
YoYo Games Genel Müdürü Stuart Poole, "Onlarla ilk konuşmamızdan beri Opera'daki tüm ekibin oyunlar konusunda inanılmaz derecede tutkulu olduğu bizim için açıktı. Geçen hafta onlara katıldığımızdan beri, onlardan gördüğümüz pozitiflik ve yaratıcı enerji karşı konulmazdı. Hem erişilebilirliği iyileştirme hem de ticari stüdyoların kullanabileceği özellikleri daha da geliştirme açısından GameMaker'ı tüm platformlarda geliştirmek için her zaman büyük planlarımız oldu, ve şimdi bunları daha da erken görecek olmaya sabırsızlanıyoruz."Bu gelişme GameMaker kullanıcılarını oldukça heyecanlandırmış bir durumda ve GameMaker'ın geleceği için oldukça iç açıcı görünüyor.


Kaynaklar :

https://press.opera.com/2021/01/20/opera-buys-yoyo-games-gamemaker-opera-gaming/


https://www.yoyogames.com/blog/597/yoyo-games-is-now-part-of-opera


https://www.webtekno.com/opera-yoyo-gamesi-satin-aldi-h105177.html


https://venturebeat.com/2021/01/20/opera-acquires-yoyo-games-for-10-million-and-launches-opera-gaming-division/